Czym jest i jak wygląda badanie EKG?
EKG, czyli elektrokardiografia, to badanie diagnostyczne wykonywane w celu wykrycia niektórych chorób serca. Jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu można je wykonać zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej.
Badanie EKG wykonuje się w przypadku, gdy pacjent skarży się na ból w klatce piersiowej. Pozwala to sprawdzić, czy ból nie został wywołany chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego albo zawałem serca. Innym wskazaniem do wykonywania EKG są nieuzasadnione zasłabnięcia i omdlenia. Ponadto badanie wykonuje się również u osób, u których istnieje podejrzenie obecności zaburzenia czynności/rytmu serca.
Badanie EKG – przebieg
Przed badaniem EKG pacjent musi rozebrać się od pasa w górę, jak również podciągnąć nogawki spodni i opuścić skarpetki. Jeśli chodzi o kobiety, wolno im zostawić na nogach cienkie rajstopy. Następnie należy położyć się na wznak na leżance w gabinecie zabiegowym, gdzie będzie wykonywane badanie. Pielęgniarka wykonująca badanie odtłuści skórę za pomocą alkoholu, benzyny albo specjalnego żelu do EKG. W następnej kolejności do klatki piersiowej przyczepia się sześć elektrod, które mają specjalne gumowe przyssawki lub też gumowe paski. Z kolei na nadgarstki i kostki badanego zakłada się elektrody przypominające duże spinacze. Po założeniu elektrod pielęgniarka uruchamia elektrokardiograf, który dzięki elektrodom odbiera sygnały ze skóry pacjenta, wzmacnia je i zapisuje na papierze w postaci tzw. zapisu EKG. Badanie trwa bardzo krótko – Od 3 do 6 minut.
Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pamiętać tylko, by na godzinę przed badaniem nie pić kawy ani innych napojów zawierających kofeinę, jak również nie palić papierosów.