Iniekcje dostawowe - czy to naprawdę działa?
Jeśli cierpisz na silny ból stawów, spowodowany ich zapalaniem, zdecyduj się na terapię poprzez iniekcje dostawowe.
Pozwolą one zredukować ból na tyle, że możliwa będzie rehabilitacja stawów i powrót do pełnej sprawności. Sprawdź, na czym dokładnie polega leczenie.
Jakie są wskazania do iniekcji dostawowych?
Sterydowe iniekcje dostawowe to inaczej zastrzyki, w trakcie których do organizmu pacjenta podaje się leki sterydowe. Można tą drogą podać także kwas hialuronowy. Zastrzyki zastępują leczenie farmakologiczne i są od niego dużo bardziej skuteczne. Wskazaniami do zastrzyków są:
- stany zapalne stawów,
- zwyrodnienia stawów,
- bóle stawów i ich okolic,
- niedobory płynu w torebce stawowej.
Po zastosowaniu terapii pacjent może przystąpić do rehabilitacji stawu.
Jak przebiega diagnostyka przed iniekcją i sam zabieg?
Aby zadecydować, czy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu iniekcji, nasi lekarze wdrażają odpowiednią diagnostykę, wcześniej znieczulając miejscowo staw. Gdy stwierdza się, że pacjent kwalifikuje się do zabiegu, skóra zostaje zdezynfekowana, a do stawu podawany jest środek kontrastowy. Iniekcje bowiem przeprowadza się pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego, aby stwierdzić, czy igła została prawidłowo wprowadzona do stawu. W ten sposób podaje się także lek sterydowy, mający za zadanie złagodzenie bólu. Zabieg trwa około 15 minut i wykonywany jest w seriach od trzech do pięciu zastrzyków, podawanych do jednego stawu. Przeprowadza się go co siedem dni i powtarza co kilka lub kilkanaście miesięcy.
W naszym gabinecie reumatologicznym przeprowadzamy również punkcje stawów, a także zajmujemy się leczeniem łuszczycowego, zesztywniającego i reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu cieśni nadgarstka czy tocznia rumieniowatego. Nasi specjaliści pomogą również w walce z osteoporozą.
Warto zastosować terapię poprzez iniekcję dostawową, zwłaszcza w sytuacji, gdy doustne środki przeciwbólowe zawodzą.