Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przebiega i czy wymaga przygotowania?
Przed pierwszą wizytą u ginekologa warto zadbać o kilka spraw, które pozwolą nam czuć się bardziej komfortowo podczas badania.
Po pierwsze, należy umówić się na termin, który nie będzie kolidował z naszym cyklem menstruacyjnym - najlepiej jest wybrać dni tuż po zakończeniu krwawienia. Oczywiście, nie jest to reguła, zwłaszcza jeśli wizyta musi zostać przeprowadzona w trybie pilnym.
Po drugie, dobrze jest umyć się przed badaniem, ale unikać stosowania środków do higieny intymnej, perfumowanych mydeł czy dezodorantów, które mogą zakłócić naturalną równowagę bakteryjną.
Po trzecie, przed wizytą u ginekologa należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 2-3 dni.
Po czwarte, na 4 dni przed badaniem ginekologicznym nie wolno stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów czy irygacji (płukania pochwy). Na wizytę u ginekologa warto zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, które mogą okazać się przydatne dla lekarza.
Przebieg pierwszego badania ginekologicznego
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa możemy spodziewać się kilku etapów badania. Na początku lekarz przeprowadzi wywiad, pytając o nasz stan zdrowia, historię chorób, rodzaj antykoncepcji czy ewentualne dolegliwości. Następnie przystąpi do badania ginekologicznego, podczas którego będziemy leżeć na specjalnym fotelu. Specjalista zbada nas za pomocą wziernika, który pozwala na ocenę szyjki macicy i pochwy. W trakcie badania może być również pobrana cytologia lub wymaz z pochwy w celu oceny stanu mikrobiologicznego. Na koniec wizyty ginekolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG czy mammografię, jeśli uzna to za konieczne. Warto pamiętać, że choć badanie może wydawać się krępujące, jest to rutynowa procedura dla lekarza i służy ocenie naszego zdrowia.