Podstawowe badania laboratoryjne - jak często je wykonywać?
Jednym ze sztandarowych sposobów na to, aby do późnych lat starości cieszyć się dobrym zdrowiem jest odpowiednia profilaktyka.
Jej kluczowym elementem jest regularne korzystanie z podstawowych badań laboratoryjnych, które potrafią udzielić wielu potrzebnych informacji na temat stanu zdrowia badanego. Wskazane jest, aby raz do roku poddawać się badaniom krwi oraz moczu, a także sprawdzać swój poziom cholesterolu i cukru. Podobna profilaktyka potrafi wskazać potencjalne zagrożenia, które warto wyeliminować, zanim przeistoczą się one w groźne choroby.
Kluczowe, podstawowe badania laboratoryjne to:
Badanie moczu
Podczas badania moczu sprawdza się jego odczyn pH, barwę, ciężar, a także zawartość białek, krwinek, kryształków, ciał ketonowych czy wałeczków. Dzięki tej metodzie można wykryć wiele nieprawidłowości w działaniu układu moczowego oraz całego organizmu. To badanie wskazane jest dla osób z cukrzycą, otyłością, nadciśnieniem oraz chorobami nerek.
Morfologia krwi
Jest to bardzo popularny typ badania, które sprawdza poziom krwinek i płytek krwi. Ich nieprawidłowe ilości w próbce oraz zaburzony wzajemny stosunek mogą wskazywać na rozwijające się w organizmie infekcje oraz wstępne procesy chorobowe.
OB
Odczyn Biernackiego sprawdza sposób opadania erytrocytów w próbce krwi. Badanie to mierzy ruch opadających czerwonych krwinek w ciągu jednej godziny. Dzięki tej ekspertyzie łatwo wykazać nieprawidłowości zdrowotne - wysoki poziom OB daje znać o rozwijającym się w organizmie stanie zapalnym.
Badanie poziomu cukru
Wskazaniem do wykonania tego badania jest poczucie ciągłego zmęczenia, skłonność do otyłości oraz przypadki cukrzycy w rodzinie. Gdy zostanie wykryty u pacjenta nieprawidłowy (zbyt niski lub zbyt wysoki) poziom cukru, warto szybko przystąpić do leczenia oraz zmiany swoich przyzwyczajeń.
Badanie poziomu cholesterolu
To badanie polecane jest osobom po 40 roku życia. W grupie ryzyka są także ludzie, którzy palą, są otyli, czy mają problemy z krążeniem. Nieprawidłowy cholesterol może zwiększać ryzyko zachorowania na udar mózgu lub prowadzić do zawału serca oraz miażdżycy.
Zostały tu wymienione bardzo podstawowe badania profilaktyczne, z których warto regularnie korzystać, pamiętając jednak o tym, że różne specyficzne schorzenia wymagają zdecydowanie bardziej specjalistycznej profilaktyki i ekspertyzy lekarskiej.