Dlaczego warto szczepić
Szczepienia to tak zwana profilaktyka czynna, polegająca na podaniu całego drobnoustroju lub jego fragmentu, co powoduje uruchomienie w organizmie człowieka odpowiedzi w układzie immunologicznym.
Szczepienia przeprowadzane są zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych w Polsce. Każde szczepienie poprzedzone jest wizytą u lekarza przeprowadzającego kwalifikację.
Nie stanowią przeciwwskazań do szczepienia:
- łagodne odczyny po poprzednim szczepieniu,
- łagodne gorączkowanie po poprzednim szczepieniu,
- łagodnie przebiegająca, ostra choroba,
- okres rekonwalescencji,
- ekspozycja na chorobę zakaźną,
- niedożywienie.
System immunologiczny człowieka ma ogromne możliwości reagowania na antygeny. Dzieci mogą odpowiadać na ok 10 000 różnych antygenów jednocześnie. Szczepionki podawane dzieciom w 2-4-6 miesiącu życia angażują poniżej 0,01% zdolności reagowania systemu immunologicznego dziecka. Szacuje się, że podanie jednorazowo 11 szczepień powoduje zaangażowanie tylko 0,1% układu odpornościowego. Szczepienia skojarzone oprócz zdecydowanie bardziej przyjaznej aplikacji i to zarówno dla dziecka jak i opiekunów, zawierają mniejszą ilości substancji dodatkowych proporcjonalnie do ilości antygenów.
W poszukiwaniu rzetelnych informacji na temat szczepień, proponowane są następujące źródła:
- szczepienia info.
- Główny Inspektorat Sanitarny
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Poradnia dysponuje wszystkimi szczepionkami zapewniającymi szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i dorosłych przeciw wzw typu B, inwazyjnym zakażeniom streptococcus pneumoniae, ospie wietrznej, tężcowi, rotawirusom, kleszczowemu zapaleniu mózgu i meningokokom.